Psychologia,  Życie

Zdrada emocjonalna. Dlaczego kobiety zdradzają?

Zdrada – obecna od zawsze, w każdej kulturze i cywilizacji. Zdradzali nasi pradziadowie, zdradzamy i my dzisiaj. Antropolodzy zaznaczają nawet, że taka jest natura ludzka, zarówno męska jak i żeńska, i nic tego nie zmieni. Trzeba jednak przyznać, że to głównie do mężczyzn przylgnęła łatka niewiernych, co dziś można uznać za krzywdzący ich stereotyp. Otóż statystyki mówią, że kobiety zdradzają równie często co mężczyźni. Co zatem skłania kobiety do zdrady?

Życie na pozór udane, czyli zdrada małżeńska żony

W swoim otoczeniu możemy spotkać wiele kobiet, które z pozoru wiodą udane życie – kochający mąż, dwoje wesołych dzieci, dom z ogrodem, duży samochód, satysfakcjonująca praca – z perspektywy obserwatora nie ma się do czego przyczepić. Ba, nawet jest czego pozazdrościć. Ale gdy weźmiemy pod lupę życie tej „spełnionej” kobiety, szybko okaże się, że brak w nim spoiwa, które łączyłoby te wszystkie idealne elementy. Kochający mąż – owszem kocha, ale już w inny sposób niż 10lat temu. Gdy pojawiły się dzieci rolę żony automatycznie zastąpiła rola matki, przez którą zatraciła swoją kobiecość. Ten duży dom z ogrodem dołożył jej tylko obowiązków, a w pracy nie do końca jest tak kolorowo. Jakby tego było mało, kiedy już na co dzień upora się ze wszystkimi obowiązkami i wreszcie ma czas, by porozmawiać z kochającym mężem, to szybko okazuje się, że lista bardziej ambitnych tematów wyczerpała się już dawno temu…

Przyczyny zdrady w małżeństwie

Samotność w związku, zaniedbywanie ze strony partnera, utrata więzi i bliskości – to jedne z najczęstszych przyczyn, dla których kobiety zdradzają. W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety decydujące się na romans, rzadko kiedy szukają tylko przygodnego seksu. Seks jest jedynie dopełnieniem tego, czego naprawdę brakuje im w związku. Zdradzające kobiety to zazwyczaj nieszczęśliwe kobiety, które po wspólnie spędzonych kilku czy kilkunastu latach nadal oczekują pełnego zainteresowania ze strony partnera – chcą czuć się piękne, potrzebne i kochane. Najczęściej jednak, w oczach swoich partnerów, pełnią rolę pełnoetatowej gosposi i opiekunki do dziecka.

Zdrada psychiczna. Seks na drugim miejscu

Pierwszym zamierzeniem kobiety wdającej się w romans nie jest zaciągnięcie obcego mężczyzny do łóżka, lecz zainteresowanie go swoją osobowością i kobiecym wdziękiem. Bardzo podobny mechanizm pojawia się u mężczyzn w przypadku braku seksu – jeśli nie mają tego w domu, szukają rozrywek poza nim. Kobiety zaś, w ramionach innych mężczyzn, pragną znaleźć przede wszystkim pocieszenie, zrozumienie i głębokie uczucie, którego tak bardzo potrzebują. Panie angażują się zatem w zdradę bardzo emocjonalnie, stawiając seks na drugim miejscu. Najczęściej zdrada nie jest dla nich chwilowym romansem, lecz początkiem nowego związku.

Psychologia zdrady

Ciekawe jest to, że większe skłonności do zdrad wykazują osoby, które cechuje narcystyczne usposobienie i egoistyczne zachowania. Takie osoby lubią skupiać na sobie całą uwagę otoczenia, zaś swoje problemy stawiają zawsze na pierwszym miejscu. Wykazują one pewną niedojrzałość emocjonalną, myśląc, że związek powinien zaspokoić ich wszystkie potrzeby, nie zważając przy tym wcale na oczekiwania partnera. Kobiety też, częściej niż mężczyźni, biorą pod uwagę zdradę jako możliwość zemsty na partnerze, szczególnie w przypadku gdy on pierwszy wykazał niewierność.

Zdrada w związku, gdy jeden partner to za mało

Nie można oczywiście stwierdzić, że dla kobiet seks nie ma żadnego znaczenia. Ma i to bardzo duże. Na tyle duże, że niektóre z nas poprzez zdrady chcą ciągle wzbogacać swoje doświadczenie seksualne, nie poprzestając na jednym partnerze. W wielu związkach mężczyzna jest niezastąpionym przyjacielem, ale brak pożądania i seksualnego dopasowania powoduje, że kobiety rozbijają te potrzeby na dwie różne osoby – przyjaciela i kochanka.

Zdrady kobiet vs zdrady mężczyzn

Czy kobiety mają zatem poważniejsze powody do zdrady niż mężczyźni? Chyba nie. Zarówno wśród zdradzających kobiet jak i mężczyzn znajdą się tacy, którzy zdradzają, bo mają taki kaprys i niepohamowaną ochotę na seks, jak i tacy, którzy będąc w związku żyją właściwie samotnie. Zanim jednak dojdzie do zdrady warto zastanowić się czy na pewno zrobiliśmy wszystko, by uratować nasz dotychczasowy związek. Bo dla zdrady nie zawsze znajdzie się wystarczająco dobre wytłumaczenie.