Psychologia,  Życie

“Niewierne żony”. Czyli zdrada małżeńska oczami kobiet…

Zdrada – bardzo nieprzyjemna dla zdradzanych, ale w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechna. Ciekawe, że jeszcze niedawno przodowali w niej mężczyźni, podczas gdy dziś stoją oni praktycznie na równi z głodnymi romansu kobietami. Ale dlaczego właściwie kobiety zdradzają? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęła amerykańska psychoterapeutka Frances Cohen Praver w książce “Niewierne żony. O kobietach, które odważyły się zdradzić”.

Zdrady żon, czyli kiedy kobieta zdradza…

Autorka książki stara się poddać analizie kobiece pragnienie romansu pozamałżeńskiego z każdej strony: poczynając od źródeł zdrady, przez to, co romans daje kobietom oraz jakie zagrożenia za sobą niesie. Bardzo zaskoczyło mnie to, że dr Praver w swych rozważaniach nie ocenia negatywnie kobiet, które uwikłały się w romans. Wręcz przeciwnie! Docenia ich odwagę w podjęciu tej decyzji. Psychoterapeutka zaznacza, że potrzeba wielkiej odwagi, by poprzez zdradę skupić się na własnej osobie oraz podjąć pracę nad osobistymi, jak również małżeńskimi problemami.

Zdrada żony – opowiadania z życia wzięte

To, co jednak najbardziej zaintrygowało mnie w tej książce, to zawarte w niej prawdziwe zwierzenia pacjentek dr Praver, które przeżyły swój pozamałżeński romans i chętnie podzieliły się swoją historią z czytelnikami. Kobiety te różni wiek, doświadczenia małżeńskie, a także preferencje seksualne, jednak łączy je chęć zrozumienia siebie, własnego małżeństwa oraz ich relacji z najbliższymi.

Zdrada kobiety w małżeństwie

W przypadku tych kilkunastu kobiet, zdrada nie była wcale wynikiem chwilowego kaprysu – łączyła się zazwyczaj z uczuciem ogromnego cierpienia i rozpaczy, a jednocześnie wielkiego pragnienia i odwagi. “Niewierne żony” są przykładem kobiet uwikłanych w zdradę emocjonalną – nie zgodziły się na to, aby tkwić w pozbawionym życia i zrozumienia małżeństwie, pogrążając się coraz bardziej w smutku i nieszczęściu. Wybrały mniej bezpieczne, często obfitujące ból i cierpienie, lecz pełne wyzwań i ekscytacji życie.

To nie poradnik “jak żyć po zdradzie”!

Być może nie jest to poradnik, który uczy jak nie wdawać się w romans, wybaczyć zdradę czy uratować sypiące się małżeństwo. Jednak przedstawione w książce losy innych kobiet mogą być niezwykle pouczające i dać rozwiązanie dla wielu własnych problemów. Co ciekawe, lektura może zainteresować również mężczyzn, którzy dowiedzą się, co skłania kobiety do zdrady i jaki wpływ mają na to oni sami.